Grand Theft Auto V (Legacy)
Grand Theft Auto 5 Legacy |
GTA 5 Legacy |
GTA V Legacy |
| Grand Theft Auto V Enhanced(2025) |
What is a remaster ?A remaster is an enhanced version of a game for modern hardware. It uses the original source code or engine, but includes updated graphics (higher resolution, improved textures) and minor gameplay quality improvements. It may also include bug fixes or new additions, while keeping the core game mostly unchanged. |
Is the remaster better than the current version ?If you have modern hardware and want improved graphics and a better experience, the remastered version is the best choice. |
|
|
Game description
Technical information
Categories :
Quick data :
| Series | Grand Theft Auto (Check whether this game has previous or newer versions) |
| Release date | 14 April, 2015 |
| Developers | Rockstar North |
| Publishers | Rockstar Games |
| Website | Visit website |
System requirements :
| Operating system (x64) | Windows 10Windows 11 |
| CPU | IntelCore 2 Quad Q6600AMDPhenom X4 9850 (125W) |
| Graphics card | NvidiaGeForce 9800 GTATIRadeon HD 4870 |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 125 GB |
| Operating system (x64) | |
| CPU | |
| Graphics card | |
| RAM | |
| Storage |
Download game
| Host | Installation size | Notes | Download page | |
|---|---|---|---|---|
|
118.5 GB | - | Download page | |
|
SteamRIP
(Direct link)
|
||||
|
51.2 GB |
Bonus Content |
Download page | |
|
Fitgirl Repacks
(Direct linkTorrent)
|
||||
|
117.6 GB |
DLCs Included |
Download page | |
|
Anker Games
(Direct linkTorrent)
|
||||
